სამოდელო გაკვეთილი 2


მუშაობის ამსახველი ფოტოები
 
 
 
 
გაკვეთილის მთავარი თემა


დიდი გეოგრაფიული აღმოჩენების ეპოქა
(ფერნანდო მაგელანი)

სწავლების საფეხური
მე-4 კლასი
 
 
მოსწავლეთა პროფილი
32 მოსწავლე
 
 
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა

·         მოსწავლეებს შეეძლებათ გამოჩენილი მეზღვაურების მიერ გაკეთებული უდიდესი  ამოჩენების მნიშვნელობის დადგენა
·         გაანალიზებენ და შეაჯერებენ უკვე ნასწავლ მასალას (ქრისტეფორე კოლუმბის, ვასკო და გამას, ამერიგო ვესპუჩის მოგზაურობებს) ახალ მასალასთან.
·         მტკიცებულებას დედამიწის სფეროსებური ფორმის შესახებ
შეადარებენ მსოფლიო ხალთა ადრინდელ წარმოდგენებთან


 
 
 
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
 
ბუნ.IV.7.მოსწავლეს შეუძლია დედამიწის ფორმაზე მსჯელობა.
მოსწავლე:
·           ადარებს სხვადასხვა ხალხის ადრინდელ წარმოდგენებს დედამიწის ფორმის შესახებ;
·           აგროვებს და აანალიზებს ინფორმაციას მოგზაურებზე,  მსჯელობს  ამ მოგზაურების წვლილზე დედამიწის ფორმის შესახებ წარმოდგენის ჩამოყალიბებაში;
·           დაიტან კონტურულ რუკაზე  გამოჩენილი მოგზაურების მარშრუტებ.

ჯგუფური მუშაობისას განიმტკიცებენ ურთიერთთანამშრომლობის, სხვისი აზრის მოსმენისა და  პატივისცემის  უნარ-ჩვევებს.


წინასწარი ცოდნა
 
·         ფერის მიხედვით ასხვავებს წყალსა და ხმელეთს გლობუსსა და რუკაზე; 
  • აღწერს გეოგრაფიულ  ობიექტებს,  მათ შემადგენელ ნაწილებს;
  • მასწავლებლის დახმარებით მუშაობს კონტურულ რუკაზე.
  • ქრისტეფორე კოლუმბის, ვასკო და გამას, ამერიგო ვესპუჩის მოგზაურობა
 
 
შეფასების საგანი და პროცედურები
 

დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტი შეფასებისას - ზეპირი პრეზენტაცია, პრაქტიკული სამუშაოს შერსრულების ხარისხი (კონტურულ რუკაზე);
შეფასების ტიპი -განმავითარებელი, ჯგუფური (ზეპირად);
შეფასების  კრიტერიუმები:
  1. ნამუშევრის ვიზუალური მხარე;
  2. ნამუშევრის სიზუსტე;
  3. პრეზენტაცია;
  4. ურთიერთთანამშრომლობა.
 
 
 
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
 

სასწავლო მასალა - სახელმძღვანელო; კონტურული რუკა, ფერადი განქრები.
ტექნიკური მასალა - კომპიუტერი, პროექტორი.
კომპიუტერული პროგრამა - PowerPoint
 

 
 
 
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

A.     გამოწვევა  (10წთ.)
·         აქტივობა 1- უხმო მულტიპლიკაციური ფილმის ჩვენება ,,ფერნანდო მაგელანი“


B. ცოდნის კონსტუირება (20წთ).
  • აქტივობა 2 -გონებრივი იერიში -მოსწავლეები მასწავლებელს ჩამოაწერინებენ რა გაიგეს ნაჩვენები მულტფილმიდან;
(რამდენი გემით გაემგზავრა, რა ერქვა გემებს, რამდენი ხანი იმოგზაურა,რომელი გემი დაბრუნდა . . . ) (კლასთან)
  • აქტივობა 3 - სახელმძღვანელოში მოცემული ტექსტის დამუშავება ,,ფერდინანდ მაგელანი“(ინდ)
  • აქტივობა 4 - მოცემულ კონტურულ რუკებზე მაგელანის მოგზაურობის მარშუტის დატანა (4-5კაციან ჯგ.-ში)
  • აქტივობა 5- მოც.ნამუშევრების პრეზენტაცია.



 C. რეფლექსია (15 წთ)
  • აქტივობა 6 -  მოსწავლეები კიდევ ერთხელ ნახულობენ ფილმს (ნაწყვეტებით) და პარალელურად აკეთებენ ახლად ნასწავლი მასალის პრეზენტაციას (სურვილის მიხედვით)10წთ.
  • აქტივობა 7 - მასწავლებელი აჩვენებს წინასწარ მომზადებულ საპრეზენტაციო   მასალას (PowerPoint )           ,, დიდი გეოგრაფიული აღმოჩენების ეპოქა“,  სადაც მოსწავლეებთან ერთად შეაჯამებს განვლილ და ახალ მასალას გამოჩენილ მოგზაურებზე. 5წთ

მუშაობის ამსახველი ფოტოები

Комментариев нет:

Отправить комментарий